Teatr alternatywny

Myśląc o teatrze większość osób od razu oczami wyobraźni ujrzy jasno oświetloną sceną z aktorami w wyszukanych strojach, recytujących z pełna powagą swoje kwestie. Współczesne spektakle często jednak bardzo się różnią od klasycznych, szekspirowskich przedstawień.

Jedną z ciekawszych, cały czas aktywnie rozwijających się odmian współczesnego teatru jest teatr alternatywny. Pojawił się on i rozwijał niezależnie od tradycyjnych przedstawień teatralnych. Dlaczego nazywamy go alternatywnym lub awangardowym, offowym? Ponieważ przedstawienia odgrywane są w niespotykanych dla klasycznego teatru formach, często też tematem przedstawień są zjawiska abstrakcyjne, nigdy wcześniej nie poruszane na scenie.

Teatr alternatywny

REKLAMA:

Autoryzowany dystrybutor drzwi Gerda Hermes Warszawa.

Marketing Internetowy szymanski.biz.pl

Historia

Termin teatr alternatywny pojawiła się dopiero na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Wcześniej używano takich określeń jak teatr niezależny, kontrkultury czy awangardowy. Od samego początku głównym założeniem działalności tego typu grup teatralnych była próba ukazania zupełnie nowych tematów poprzez nowe środki wyrazu.

W latach 80. XX wieku w Polsce grupy tworzące teatry alternatywne, głównie wśród środowisk studenckich, skupiały się na przekazywaniu poprzez swoją sztukę treści opozycyjnych wobec ówczesnemu komunistycznemu rządowi. Obecnie teatr alternatywny dalej jest rozwijany.

Jak przebiega spektakl?

Przedstawienia organizowane przez teatry alternatywne nie są zazwyczaj podzielone na akty. Wynika to z faktu, że są zazwyczaj o wiele krótsze od klasycznych spektakli. Miejsca, w których się one odbywają są różne. Alternatywne sztuki wystawiane są zazwyczaj w niewielkich, kameralnych teatrach, czasem można spotkać przedstawienia uliczne. Przebieg przedstawienia może mieć wiele postaci, w zależności od wybranych przez artystów form przekazu.

Tak więc cały spektakl może odbywać się tylko na scenie lub wychodzić na widownię, gdzie aktorzy będą starali się wciągnąć widzów w aktywny udział. Artyści występujący na deskach sceny starają się wzbudzić w widowni emocje i przekazać treści nie tylko za pomocą tekstu, ale też ruchu, tańca i sztuk plastycznych.

Teatr alternatywny to nie tylko przedstawienia. To głównie działania poza teatralne, popularyzujące sztukę w lokalnych społecznościach poprzez organizację warsztatów czy festiwali.